kontakt

Mé další projekty

  1. https://www.youtube.com/user/odkaznik - Videokanál pořadů o historických počítačích (odebírejte!)
  2. https://consul.odkaznik.cz - Vše o historických počítačích Consul ze Zbrojovky Brno
  3. https://602sql.odkaznik.cz - Poslední stanoviště pamětníků databáze 602SQL (WinBase602)
  4. https://ecomstation.odkaznik.cz - Ukončené pokračování operačního systému, který byl poražen Windows
  5. https://www.ceskemody.cz - Československé modifikace pro počítačové hryMůžete mi poslat nějaký výrobek?

Ano, lze po předchozí domluvě poslat co budu mít k dispozici, eventuálně mohu příležitostně vyrobit. S jakýmkoliv požadavkem, dotazem nebo námětem se můžete obrátit na email 3d@odkaznik.cz. Pokud mám něco navíc, dávám to příležitostně např. na Aukro.


Kde lze stáhnout modely? Kolik to stojí?

U většiny modelů je uveden odkaz ke stažení. K datu 18.9.2021 si již přes 2567 zájemců stáhlo mé modely. Přestože je stažení zdarma, vývoj každého modelu sponzoruji z vlastních finančních prostředků (kromě času je to zejména tiskový materiál).

Pokud stahujete mé modely, přispějte mi zde drobnou částkou na vývoj.
Vás to nezruinuje a mi to pokryje alespoň část nákladů na materiál spotřebovaný na testovací výtisky a odladění modelu.

Staňte se odběratelem mého Youtube kanálu o historii počítačů.


Jaké jsou náklady na vývoj modelu?

Vývoj každého modelu je nákladná záležitost (časová i finanční) a mnoho lidí si to neumí představit. Časové náklady jsou hodiny, ale i desítky hodin osobního času, věnovaného iteracím typu „návrh/úprava modelu, 3D tisk, test prototypu“. Těchto iterací může být několik, tím více, čím je model složitější. Neřeší se totiž jen model samotný, ale i způsob tisku v závislosti na podpěrách i na cílovém použití a požadovaných fyzikálních vlastnostech. Tisk testovacích prototypů tak spotřebovává drahý materiál a opotřebovává tiskárnu. Návrh modelu tedy není jen „něco“ načmárat v 3D programu, ale souvisí s celou řadou provázaných činností. Samozřejmě je třeba zmínit také finanční investici jako je zakoupení samotné tiskárny a časovou investici naučit se pracovat s 3D modelovacími programy.


Jaké jsou výrobní náklady výrobků na těchto stránkách?

Náklady na výrobu předmětu závisí na velikosti, na složitosti dílu, použitých materiálech a všech souvisejících součástkách ze kterých je složen. Náklady ovlivňuje také spotřeba elektrické energie, opotřebení 3D tiskárny, tisková doba a dohled nad tiskem, čistící a fixační prostředky apod. Dále je potřeba počítat i s povrchovou úpravou, obroušením, očištěním. Také je potřeba předmět otestovat. V případě, že se předmět skládá i z jiných dílů jako jsou šroubky, matičky, stahovací pásky, kontakty, kabely, osy, pružiny. Sehnat doplňky a zkompletovat a je potřeba počítat i s vlastním časem který do toho investujete a nakonec získáte celkové know-how. 3D tiskárna je skvělá věc na prototypování a výrobu jednotek kusů.


Testujete výrobky mechanicky?

Kromě používání vyrobených předmětů v praxi, v závislosti na použitých materiálech provádím testy kroucením, lámáním, ohýbáním. Dále se testují pády a hody z výšky 1-2m a z různých úhlů vůči betonovému povrchu. Teplotně se testuje stálost krátkodobě horkovzdušnou pistolí nebo dlouhodobě vyhřívanou podložkou na mezní teploty a tepelnou deformaci a opakováním testů.