kontakt

KONTAKT

Mé další projekty

  1. https://www.youtube.com/user/odkaznik - Videokanál pořadů o historických počítačích (odebírejte!)
  2. https://consul.odkaznik.cz - Vše o historických počítačích Consul ze Zbrojovky Brno
  3. https://602sql.odkaznik.cz - Poslední stanoviště pamětníků databáze 602SQL (WinBase602)
  4. https://ecomstation.odkaznik.cz - Ukončené pokračování operačního systému, který byl poražen Windows
  5. https://www.ceskemody.cz - Československé modifikace do počítačových herOdpovědi na často kladené dotazy


Můžete mi poslat nějaký výrobek?

Ano, lze po předchozí domluvě poslat co budu mít k dispozici. S jakýmkoliv požadavkem, dotazem nebo námětem se můžete obrátit na email 3d@odkaznik.cz. Pokud mám něco navíc, dávám to příležitostně např. na Aukro.

Kde lze stáhnout modely? Kolik to stojí?

U většiny modelů je uveden odkaz ke stažení. K datu 30.1.2021 si již přes 1350 lidí si stáhlo mé modely. Přestože je stažení zdarma, vývoj každého modelu sponzoruji z vlastních finančních prostředků (kromě času je to zejména materiál k odladění finálního modelu).

Je dobrým nápadem zvážit příspěvek pokud jste si stáhli mé modely!
Učinit tak můžete:

  1. zasláním Vámi zvolené částky na můj účet: 2100478887/2010 (FIO),
  2. nebo zasláním částky na PayPal příspěvek na vývoj

Staňte se odběratelem mého Youtube kanálu o historii počítačů.

Jaké jsou výrobní náklady?

Výrobní náklady každého předmětu závisí na složitosti dílu a jeho návrhu a opakovaných úprav v 3D programu, použitých materiálech a všech souvisejících součástkách ze kterých je složen. Náklady ovlivňuje také spotřeba elektrické energie, opotřebení 3D tiskárny, tisková doba a dohled nad tiskem, čistící prostředky apod. Dále je potřeba počítat i s povrchovou úpravou, obroušením, očištěním, případně lakováním. Také je potřeba předmět otestovat v praxi. V případě, že se předmět skládá i z jiných dílů jako jsou šroubky, matičky, stahovací pásky, kontakty, kabely, osy, pružiny. Sehnat doplňky a zkompletovat a je potřeba počítat i s vlastním časem který do toho investujete a nakonec získáte celkové know-how. 3D tiskárna je skvělá věc na prototypování a výrobu jednotek kusů.

Proč zrovna Original Prusa?

Zdá se to jako reklama, ale není. Před nákupem jsem prostudoval diskuzní fora 3D tiskáren od různých výrobců. Reálné zkušenosti od zkušených 3D tiskařů byly také k nezaplacení. Pokud uvažujete o 3D tisku a nechcete aby vám tiskárna doma jen ležela bez využití, připravte si několik hodin osobního volného času denně a chcete-li si navíc ušetřit nemálo problémů, investujte své peníze do kvalitní české tiskárny ORIGINAL PRUSA I3 MK3S. Hlavně pozor na nepovedené kopie užívající podobné názvy, takže raději nakupujte přímo od výrobce. Je spousta lidí kteří budou tvrdit jak ušetřili a koupili nějakou levnou 3D tiskárnu z Číny nebo nějaký klon, ale o starostech co s tím měli, raději pomlčí, aby nevypadali hloupě.

Testujete výrobky mechanicky?

Kromě používání vyrobených předmětů v praxi, v závislosti na použitých materiálech provádím testy kroucením, lámáním, ohýbáním. Dále se testují pády a hody z výšky 1-2m a z různých úhlů vůči betonovému povrchu. Teplotně se testuje stálost krátkodobě horkovzdušnou pistolí nebo dlouhodobě vyhřívanou podložkou na mezní teploty a tepelnou deformaci a opakováním testů.