kontakt

Mé další projekty

  1. https://www.youtube.com/user/odkaznik - Videokanál pořadů o historických počítačích (odebírejte!)
  2. https://consul.odkaznik.cz - Vše o historických počítačích Consul ze Zbrojovky Brno
  3. https://602sql.odkaznik.cz - Poslední stanoviště pamětníků databáze 602SQL (WinBase602)
  4. https://www.ceskemody.cz - Československé modifikace pro počítačové hry (ukončený projekt)Můžete mi poslat nějaký výrobek?

Ano, lze po předchozí domluvě poslat co budu mít k dispozici, eventuálně mohu příležitostně vyrobit. Jelikož se tomu věnuji jen ve volném čase, může to chvíli trvat. S jakýmkoliv požadavkem, dotazem nebo námětem se můžete obrátit na email 3d@odkaznik.cz.Jaká je záruka na vámi vyrobený předmět?

Standardně poskytuji osobní 2 letou záruku i pozáruční servis. V případě jakéhokoliv poškození v záruce zdarma opravím nebo vyměním, v případě jakéhokoliv poškození po záruce je cena opravy závislá na rozsahu a aktuální ceně a dostupnosti náhradních dílů.


Kde lze stáhnout modely? Kolik to stojí?

U většiny modelů je uveden odkaz ke stažení. K datu 25.5.2024 si již přes 9660 zájemců stáhlo mé modely. Přestože je stažení zdarma, vývoj každého modelu sponzoruji z vlastních finančních prostředků (kromě času je to zejména tiskový materiál, který není levný).

Pokud stahujete mé modely, přispějte mi zde drobnou částkou na vývoj.
Vás to nezruinuje a mi to pokryje alespoň část nákladů na materiál spotřebovaný na testovací výtisky a odladění modelu.

Staňte se odběratelem mého Youtube kanálu o historii počítačů.


Jaké jsou náklady na vývoj 3D modelu?

Vývoj každého 3D modelu je nákladná záležitost (časová i finanční) a pro představu popíšu proces. Než je kvalitní 3D model připraven, trvá to hodiny, ale i desítky hodin osobního času, věnovaného iteracím typu „návrh/úprava modelu, 3D tisk, test prototypu“. Těchto iterací může být mnoho, tím více, čím je model složitější. Neřeší se totiž jen model samotný, ale i způsob tisku v závislosti na podpěrách i na cílovém použití a požadovaných fyzikálních vlastnostech. Tisk testovacích prototypů tak spotřebovává drahý materiál a opotřebovává tiskárnu. Návrh modelu tedy není jen „něco“ načmárat v 3D programu, ale souvisí s celou řadou vzájemně provázaných činností. Samozřejmě je třeba zmínit také finanční investici jako je zakoupení samotné tiskárny a časovou investici naučit se pracovat s 3D modelovacími a tiskovými programy.


Z čeho se skládají výrobní náklady na výrobky z 3D tisku?

Náklady na výrobu předmětu závisí na velikosti, na složitosti dílu, použitých materiálech a všech souvisejících součástkách ze kterých je složen. Náklady ovlivňuje spotřeba elektrické energie, opotřebení 3D tiskárny, tisková doba, dohled nad tiskem, čistící a fixační prostředky, tisk prototypů a vyhození zmetků apod. Dále je potřeba počítat i s případnou povrchovou úpravou, obroušením, očištěním. Také je potřeba předmět otestovat. V případě, že se předmět skládá i z jiných dílů jako jsou šroubky, matičky, plošné spoje (PCB), elektronické součástky, kabely, dokumentace pro uživatele apod. Sehnat doplňky a zkompletovat a je potřeba počítat i s vlastním časem který do toho investujete a nakonec získáte celkové know-how i povědomí o pracnosti. V neposlední řadě je třeba počítat i se zárukou 2 roky na výtisky. 3D tiskárna je skvělá věc na přípravu prototypů nebo výrobu jednotek kusů.Testujete výrobky mechanicky?

Kromě používání vyrobených předmětů v praxi, v závislosti na použitých materiálech provádím testy kroucením, lámáním, ohýbáním. Dále se testují pády a hody z výšky 1-2m a z různých úhlů vůči betonovému povrchu. Teplotně se testuje stálost krátkodobě horkovzdušnou pistolí nebo dlouhodobě vyhřívanou podložkou na mezní teploty a tepelnou deformaci a opakováním testů.Jaké používáte tiskové materiály?

Používám materiály výhradně od českých výrobců, protože jsou kvalitní a současně chci podporovat české výrobce. Primárně používám nejkvalitnější Prusament, který má výbornou soudržnost vrstev, vysokou barevnou stálost a to nejdůležitější - má jednu z nejvyšších přesností výrobní tolerance filamentu. U barev, které Prusament nenabízí využívám materiál Fillamentum. Zpravidla tisknu z PLA, PETG nebo ABS.Proč zrovna 3D tiskárna Prusa?

Pro mne je vždy jasná volba podpora českého výrobce. 3D tiskárny Prusa mají velmi kvalitní support, jsou spolehlivé a tisknou mnohem lépe než jakékoliv čínské 3D tiskárny/klony a výsledný výtisk lze odladit tak že vypadá opravdu velmi kvalitně. Mohu s čistým svědomím doporučit každému, aby preferoval investici do českých výrobků, obecně se to pak vrací celé české ekonomice.