consul-7115-kryt.jpg

Přední kryt 8" mechaniky Consul 7115 a otočná páčka.


Parametr Hodnoty
Hmotnost 138 g
Rozměry 212x56x50 mm
Barva PETG - černá, šedá, bílá, oranžová
Povrchová úprava bez úpravy
Výrobní náklady Kryt - 152,- Kč
Páčka - 45,- Kč
Čas tisku 7 - 10 hod.

Podrobnosti

Existují dva typy 8" mechanik Consul 7115. Starší typ má hranaté boční příchytky ke kovovému krytu mechaniky a novější má kulaté. Plasty i páčky se často lámou, proto vznikl tento model. Přestože aretace páčky (pomocí matice a jemného závitu uvnitř mechaniky) nelze přesně replikovat, možná náhrada je stahovací objímka. Dle dosavadních zkušeností se vhodná velikost stahovací objímky hůře hledá, tak aby nikde nedrhla a současně aby dostatečně tiskla páčku k ose. Tlak na otáčení je tak silný, že může opět páčku poškodit.

Alternativně lze místo objímky využít původní způsob aretace maticí, trubičku která se nasazuje na otočnou osu mechaniky proříznout na čtvrtiny (+) a náběžnou hranu zbrousit podobně jako je originální páčka a původní matice by měla závit sama prořezat do plastu. To se ukazuje jako nejvhodnější řešení.

Dále se bude na základě zpětné vazby pravděpodobně zkoušet jiný materiál. Přestože je PETG pružný, patrně bude třeba pro páčku zvolit strukturálně pevnější materiál, např. ASA.

Model přináší také možnost uchycení přívodního kablíku od diody. V původním krytu není. Kryt lze také vytisknout v různých barvách, případně lze barevně kombinovat páčka nebo přední krytí - viz obrázky.

Progress:

  • Otočná páčka = 100% hotovo
  • Přední čelo s hranatou boční příchytkou = 100% hotovo
  • Přední čelo s kulatou boční příchytkou = 100% hotovo


Máte-li zájem o výtisk, nebo máte jakýkoliv dotaz nebo námět, kontaktujte mne na emailu: 3d@odkaznik.cz.


Pro zajímavost uvedu, že tvorba a doladění všech tří modelů (obě krytky + páčka) trvala přes 25 hodin čisté práce (cca dva víkendy) a byly vytvořeny 4 testovací výtisky a další 3 tisky různých částí. Celkem vzniklo 7 iterací modelů. Pro představu - cena za výrobu testovacích vzorků je něco kolem 1000,- Kč (tj. cena za materiál, opotřebení tiskárny, elektřinu a čistící prostředky). Cena času stráveného u modelovacího programu by byla v řádu vyšších jednotek tísíc. Proto bych rád uvedl, že podobné modely (a že jich tu mám na stránkách více) mohou vznikat víceméně jen jako hobby projekty ve volném čase. A že v ceně výtisku tedy nejsou započteny náklady na vývoj.


Fotogalerie