atari-cart-turbo-seda-bezova-vanilla.jpg

Atari Cartridge je paměťové médium, umožňující okamžité spuštění zavaděčů TURBO, nebo hry uložené v paměti Cartridge. Je určena pro 8-bitové počítače Atari (400, 600 XL, 800 XL, 65 XE, 800 XE a 130 XE).

Parametr Hodnoty
Hmotnost 50 g
Rozměry 74 x 60 x 20 mm
Barvy provedení béžová XL, šedá XE, černá
Spojení dílů samosvorná + šroubek
Povrch jemně zrnitý
V případě zájmu o Cartridge mne kontaktujte zde.

Podrobnosti

Krabička je vlastní, pečlivě odladěný návrh. Může mít vícebarevný design - viz foto. V případě zájmu lze barvy kombinovat, např. pro řadu Atari XE v barvě šedé, eventuálně i jiné barevné kombinace barev i materiálů.

Plošný spoj vychází z mnoho let ověřeného zapojení a je osazen precizními paticemi. To je velmi výhodné - EPROM je jednoduše uživatelsky vyměnitelná.

Tato Cartridge je skvělá jak pro pamětníky, tak pro aktuální uživatele Atari. Tento typ je prakticky nesmrtelný a i za dalších 40 let bude jednoduše opravitelný a to buď výměnou nebo přeprogramováním EPROM. Vznikla na základě přání přátel, kteří chtěli vzkřísit vzpomínky s nahráváním her z magnetofonových kazet a tuto cartridge nikdy neměli. Ladil jsem ji tak dlouho, že mám již 16-tou iteraci modelu.


Cartridge Atari Turbo Universal Loader

Je nepostradatelným pomocníkem, když máte doma spoustu kazet nahraných v Turbu.

Slouží k zavedení systému Turbo po zapnutí/restartu počítače. Vyznačuje se přítomností tlačítka na horní straně krabičky, eventuálně i přepínače bank programů. Obsah je k paměti připojen pouze při stisknutí tlačítka. To se hodí právě tehdy, aby se nemuselo nahrávat Turbo nebo kopírák z kazetového magnetofonu - což významně urychlí práci s kazetami nahranými v Turbu.

Paměť EPROM v Cartridge může obsahovat jednu či dvě banky programů Turbo. Lze využít např. volně stažitelné obrazy EPROM. V Cartridge tak může být k dispozici více zavaděčů současně. Viz fotografie obrazovek.

Naprogramovat lze samozřejmě i další obsahy 8K EPROM s Turbem které lze sehnat na Internetu. Catridge může mít i přepínač, který slouží k přepínání mezi dvěmi 8K bankami v případě instalace přepínače a použití 16K EPROM.


Způsob práce s Atari Turbo Cartridge můžete shlédnout na následujícím videu:


Cartridge Klasik

Jde o verzi s funkcí trvalého připojení - po zapnutí počítače se okamžitě spustí obsah cartridge. Obsah může být libovolný do 16 KB, například nějaká hra anebo poslední verze BASIC (např. pro typy Atari, které nejsou vybaveny Basicem) či také diagnostický program pro test Atari.

Pokud chcete nahrát do EPROM nějakou konkrétní hru/program, je třeba dodat ve formátu BIN nebo CAR a jde o velikost maximálně do 16 KB. Krabičku umím připravit i s nápisem (dle přání).


Pokyny k obsluze

  • Cartridge se do příslušného slotu vkládá nebo vytahuje pouze když je Atari vypnuto.
  • Cartridge se nesmí vkládat/vytahovat, pokud je Atari zapnuto.
  • Správná orientace vložené cartridge je vidět na přiložených fotografiích.
  • Magnetofon musí mít úpravu alespoň pro Turbo 2000, resp. Universal Turbo.
  • Způsob práce s Cartridge lze shlédnout na přiloženém videu.


Máte-li zájem, dotaz nebo námět, kontaktujte mne na emailu: 3d@odkaznik.cz.


Odkazy

Fotogalerie